Památky a zajímavosti

Stary Rynek, Poznaň
Stary Rynek

Tumský ostrov (Ostrów Tumski)

Ostrów Tumski je poznaňský ostrov na řece Warta (rameno Warty obtékající ostrov zprava se jmenuje Cybina. Je to nejstarší část Poznaně a v rané minulosti Polského státu zde bylo sídlo polských vládců. Dnes zde najdeme několik kostelů a dalších církevních staveb. Je zde i nejstarší katedrála v Polsku, katedrála sv Petra a Pavla. Nejbližší zastávkou tramvají a autobusů je zastávka „Katedra“.

Katedrála sv. Petra a Pavla (Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła)

Jeden z nejstarších kostelů a nejstarší katedrála v Polsku (katedrálou je od roku 968). Současná gotická stavba katedrály pochází ze 14. až 15. století a byla mnohokrát renovována a po poničení během 2. světové války v roce 1945 byla regotizována. Jsou zde pohřbeni první polští panovníci (Měšek I., Boleslav Chrabrý). Katedrála nese od roku 1962 titul Basilica minor.

Kostel nejsvětější Panny Marie (Kościół Najświętszej Marii Panny)

Gotický kostel z 15. století, nejlépe zachovaná gotická stavba v Poznani. najdeme ji jen pár desítek metrů od katedrály sv. Petra a Pavla. Na místě tohoto kostela byl podle archeologických výzkumů v desátém století palác (palatium) Měška I. a pravděpodobně také tehdejší hradní kaple (románská rotunda, jejíž základy se našly pod presbytářem současného kostela), která byla první křesťankou svatyní v Polsku.

Psałteria

Pozdněgotická obytná třípatrová budova z roku 1518, jenž byla postavena jako dům pro dvanáct žalmistů (psałterzysta), zpěváků žalmů ve zdejší katedrále.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

ul. ks. Ignacego Posadzego 3, pár desítek metrů severně od katedrály. Pobočka poznaňského Muzeum Archeologicznego. Jsou zde představeny exponáty z doby vzniku polského státu i vzniku Poznaně. Je zde na toto téma interaktivní expozice a navíc zde můžeme vidět archeology odkrytý úsek středověkého opevnění na Tumském ostrově z desátého století. Vstupné 6 zl, každou neděli vstup zdarma, v pondělí zavřeno.
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl

Arcidiecézní muzeum (Muzeum Archidiecezjalne)

ul. J. Lubrańskiego 1, asi sto metrů od katedrály v renesanční budově z první poloviny 16. století, ve které se původně nacházela Akademia Lubrańskiego. Muzeum představující velké umělecké sbírky. Nejcennějším sbírkovým předmětem je zřejmě meč sv. Petra. Vstupné 10 zl, v neděli a v pondělí zavřeno.
http://muzeum.poznan.pl



Booking.com

Staré Město

Stary Rynek

Hlavní náměstí poznaňského Starého města, centrum Poznaně, leží asi 1,7 km severovýchodně od vlakového nádraží Poznaň Glówny, nejbližšími tramvajovými zastávkami jsou Marcinkowskiego, Plac Wielkopolski, Wroclawska. Uprostřed náměstí najdeme budovu radnice.

Radnice

Stary Rynek 1. Původně gotická budova radnice ze začátku 14. století, později renesančně přestavěna a nyní je některými považována za nejkrásnější nekostelní renesanční stavbu na sever od Alp. V budově radnice je pobočka Muzea Narodowego w Poznaniu a to Muzeum historie Poznaně (Muzeum Historii Miasta Poznania). Vstupné 7 zł.
http://www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-historii-miasta-poznania/
Na jih od radnice se táhne řada barevných domků s podloubím (Domki budnicze), původně jde o kupecké domy, s obchody v přízemí a s obytnou částí v dalších patrech. Současný vzhled zástavby pochází ze šestnáctého století. Posledním domem, který z jihu uzavírá řadu domů je „Dům písaře“ (Dom Pisarza nebo také Kancelarią Miejską) z roku 1538, ve kterém do osmnáctého století bydlel městský písař.