MHD v Poznani

Veřejná doprava (MHD) v Poznani

Koordinátorem městské hromadné dopravy v Poznani je Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM). Městskou dopravní síť tvoří tramvajové a autobusové linky. V noci jezdí noční autobusové spoje. Mezi hlavní přestupní uzly nejen nočních linek patří zastávky Rondo Kaponiera a Poznań Główny. Součástí MHD v Poznani je i Poznański Szybki Tramwaj (PST), rychlotramvaj jezdící na vlastní trati a nahrazující metro. Trasa vede ze sídliště Jana III Sobieskiego (Osiedle Jana III Sobieskiego) na hlavní vlakové nádraží (Poznań Główny) k budově Dworzec Zachodni.

Ceny jízdenek

Poznaň je rozdělena do dopravních zón. Široké centrum města je v zóně A. Při použití běžných papírových jízdenek se zóny neberou v úvahu, platí jen časové období, na které je jízdenka zakoupena.
Jízdenka na 10 minut stojí 3 zł, jízdenka na 40 minut (nebo na jednu cestu) stojí 4,60 zł, jízdenka na 24 hodin stojí 13,60 zł, na 48 hodin 21 zł, na 72 hodin stojí jízdenka 27 zł a sedmidenní jízdenku koupíme za 47 zł.
Jízdenky jde koupit v síti prodejen ZTM, v trafikách, na železničních stanicích v Poznani, v automatech na jízdenky (biletomaty) na zastávkách nebo v dopravním prostředku (lze je platit i bankovkami nebo kartou. Jízdenky je třeba označit v dopravním prostředku. U řidiče koupíme jízdenky jen v autobusech jezdících mimo město (linie podmiejskie) nebo na nočních linkách.
Další informace, jízdní řády, schéma linek a vyhledávač spojení najdeme na http://www.ztm.poznan.pl/
Jak ušetřit

Pokud v Poznani plánujete i návštěvu muzeí může se vám vyplatit slevová karta Poznan City Card, která se prodává i ve verzi zahrnující bezplatné použití MHD. Jednodenní karta stojí 49 zł, dvoudenní karta stojí 65 zł a karta na tři dny stojí 79 zł.
Více informací na http://poznan.travel/en/c/poznanska-karta-turystyczna